Loading

DENİZİN ÜRETEN KADINLARI

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesi, ülkemizde eğitimde ve istihdamda yer almayan genç kadınların sorun ve ihtiyaçlarını daha görünür kılıp bu sorunlara çözüm bulacak ve ihtiyaçları karşılayacak mekanizmalar oluşturmak amacıyla Aralık 2021 tarihinde başlatıldı. Sabancı Vakfı tarafından desteklenen ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülen proje ile 18-29 yaş grubunda “NEET” (not in employment, education or training) olarak adlandırılan ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç kadınların güçlenmesi, toplumsal ve ekonomik hayata katılımlarının artması hedeflendi. 

Proje kapsamında bugüne kadar durum ve ihtiyaç analizi çalışmaları ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirildi, hedef gruptaki kadınlara mentörlük desteği sağlandı. Projenin yüz yüze faaliyetleri Adana, Diyarbakır ve İzmir’de düzenleniyor. İzmir’de güçlenme ve mesleki beceri eğitimleri ile genç kadınların güçlenerek iş hayatına dahil olma süreçleri devam ediyor.

Bu etkinliklerin yanında, genç kadınların istihdam edilebilirliklerinin artırılması ve iş birliklerine dayalı yenilikçi modeller geliştirilerek istihdam edilmelerinin sağlanması amacıyla Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi Hibe Programı da hayata geçirildi. Hibe Programı, projenin pilot illeri ve afet bölgesi illeri dahil olmak üzere 20 ilde uygulanıyor.

Hibe Programı kapsamında destek alan 7 kurumdan biri olan İzmir Ticaret Borsası Eğitim, Kültür ve Sosyal Entegrasyon Vakfı (BORSAV) tarafından Akdeniz Koruma Derneği’nin ortaklığında sunulan “Denizin Üreten Kadınları” projesi ile 40 genç NEET kadına meslek belgesi edindirilmesi ve NEET kadınların istihdama kazandırılmaları hedefleniyor.

 

paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!

01.12.2023 BORSAV

Yorum Yapın

Adınız Soyadınız *
Firma Adı
Yorumunuz *
Güvenlik Kodu *
Güvenlik Kodu